آمار و اطلاعات

مهندسی ساختمان‌های هوشمند

نظر به اهمیت تحقیقات کاربردی در ارتقاء کیفی صنعت ساختمان کشور، تامین این نیاز در سطح مسائل ساخت، مقاوم‌سازی و همچنین تولید مصالح و تجهیزات نوین ساختمانیی برای افزایش ایمنی لرزه‌ای سازه‌ها سرلوحه برنامه‌های آموزشی و پژوهشی گروه است. چشم‌انداز راه‌اندازی و فعالیت این گروه انجام فعالیت‌های گروهی و ارتباط با نهادهای دانش‌بنیان و در حوزه‌های ذیل طبقه‌بندی و پیش‌بینی شده است:

  • مواد و مصالح نوین در صنعت ساخت و ساز
  • فناوری تجهیزات نوین در صنعت ساخت و ساز
  • روش‌های نوین تحلیل و طراحی سازه‌ها
  • روش‌های نوین اجرایی در صنعت ساخت و ساز

دوره کارشناسی‌ارشد مهندسی سازه‌های هوشمند (فناوری‌های نوین در مهندسی عمران) دوره‌ای است که در قالب نظام آموزش عالی و با استفاده از علوم میان رشته‌ای سازه، مکانیک، پلیمر، کنترل و ... طراحی گردیده است.
اساس این دوره استفاده از آموزش پژوهش محور و نظریه‌پردازی و تأكید بر روحیه پژوهشگری و كنجكاوی و حقیقت‌جویی و فراهم آوردن زمینه‌های دانشی و مهارتی لازم مانند تفكر خلاق و تفكر انتقادی و ارزیابی براساس نورآوری و نظریه‌پردازی و نگرش فلسفی به زیرساخت‌های كلی در این حوزه است.
هدف از این رشته تربیت متخصصان به روز و متعهد در راستای طراحی و اجرای سازه‌های کنترل شده و هوشمند با استفاده از مواد، مصالح نوین از قبیل نانو، مواد حافظه‌دار شکلی، پلیمرها و ... و تجهیزات نوین از قبیل ایزولاتورها، دمپرها و ... است.
ترویج دانش فنی و بومی کردن سیستم‌های مدرن و تجهیزات بر مبنای پلیمر و سازه همچون ایزولاتورها، بر مبنای مکانیک و سازه همچون دمپرهای هیسترزیس و ویسکوز و بر مبنای کنترل و سازه همچون تجهیزات ابزار دقیق کنترل فعال، به‌منظور تغییر خصوصیات مکانیکی میرایی و سختی سیستم با صرف کمترین هزینه و انرژی با هدف کاهش پاسخ لرزه‌ای سازه از جمله موارد بیان ضرورت ایجاد رشته جدید دانشگاهی هستند.


برنامه درسی
اعضای هیأت علمی