• فناوری‌های نوین در مهندسی
    مدیر گروه
    دکتر حامد باقری

آمار و اطلاعات

.:: دکتری ::.

مهندسی پزشکی - بیومتریال
معرفی

مهندسی پزشکی - بیومتریال دوره ی دکتری رشته ی بیومتریال در دانشگاه تربیت مدرس از سال 1402، به منظور تربیت افرادی خلاق، آگاه و دانشمند در این حوزه، شروع به پذیرش دانشجو نمود. دانشجویان در این مقطع با دستیابی به منابع علمی و تحقیقاتی روز دنیا و آشنا شدن با روش های پیشرفته ی تحقیق، به نوآوری در زمینه های مختلف تحقیقاتی مرتبط با بیومتریال می پردازند. همچنین توانایی هایی چون: تعلیم موضوعات مربوطه، طراحی، اجرا و نظارت بر پروژه های علمی و قدرت تحلیل و حل مسائل علمی پیچیده را کسب کرده و در راستای گسترش دانش قدم برمی دارند.


.:: کارشناسی ارشد ::.

مهندسی ساختمانهای هوشمند
معرفی

ساختمان هوشمند به سازه ای اطلاق می شود که با استفاده از مواد و مصالح نوین، بهینه سازی شده و از سیستم مدیریت هوشمند برخوردار است. این بهینه سازی می تواند در جهت کاهش اتلاف انرژی در ساختمان و همچنین افزایش ایمنی آن صورت گیرد. به این منظور و برای بهبود صنعت ساختمان سازی در کشور، رشته ی مهندسی ساختمان هوشمند، از سال 1394 در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تربیت مدرس آغاز به پذیرش دانشجو نمود. در این دوره با بهره گیری از علومی چون مهندسی عمران، مکانیک، پلیمر، کنترل و ... به مقاوم سازی، مدیریت هوشمند ساختمان ها، افزایش ایمنی سازه ها در برابر لرزه و تولید مصالح و تجهیزات نوین ساختمانی پرداخته می شود. دانشجویان در این رشته مهارت هایی چون: تفکر خلاق، تفکر انتقادی، نوآوری و نظریه پردازی را کسب کرده و با استفاده از مواد (نانو مواد، مواد حافظه دار شکلی، پلیمرها، کامپوزیت ها و...) و تجهیزات نوین (ایزولاتورها، دمپرها و...) به طراحی و ساخته سازه های کنترل شده و هوشمند می پردازند.


مهندسی پزشکی-بیومتریال
معرفی

مهندسی پزشکی-بیومتریال علم پزشکی همواره در حال پیشرفت و دستیابی به روش هایی نوین در فرآیند درمان است. به اقتضای این امر، ابزار، تجهیزات و موادی که در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرند نیز باید به روز رسانی شده و ابزار جدیدی در این زمینه ساخته شوند. به این منظور دوره ی کارشناسی ارشد رشته ی بیومتریال از سال 1397، در دانشگاه تربیت مدرس شروع به فعالیت نمود. در این دوره دانشجویان توانایی های لازم در راستای شناخت و ساخت مواد زیست سازگار را کسب کرده به اجرای پروژه هایی چون: ساخت زخم پوش ها، ایمپلنت ها و سامانه های رهایش دارو، و همچنین حل مسائل روز در این زمینه ها می پردازند.