معرفی


 

bullet تاریخچه

دانشکده فن‌آوری‌های برتر با عنایت به مفاد قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جهت تحقق اهداف چشم انداز 20ساله کشور در جلسه مورخ 16 آذرماه 1386 شورای دانشگاه تربیت مدرس به تصویب رسیده و در جلسه مورخه 31 فروردین ماه 1387 شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با موافقت قطعی به تایید رسیده است.

bullet چشم انداز

دانشگاه تربیت مدرس به عنوان مولود انقلاب و برخاسته از انقلاب شكوهمند اسلامی، به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو در آموزش، پژوهش،‌ تولید و ترویج علم و گسترش مرزهای دانش و فناوری با مرجعیت علمی و هویت اسلامی انقلابی می‌باشد. این دانشگاه بر اساس اهداف مندرج در اساسنامه و برنامه راهبردی خود، همچنین سند چشم انداز کشور اقدام به تاسیس دانشکده فن‌آوری‌های برتر نموده است. از اهداف مهم تاسیس این دانشکده تولید علم نافع، گسترش مرزهای دانش و فناوری، توسعه و تقویت نهضت تولید علم و جنبش نرم‌افزاری و افزایش سهم تولیدات علمی با تأکید بر مبانی نیازهای ملی و فن‌آوری‌های نوین با تعامل مراکز علمی و اجرایی است.

bullet ماموریت

امروزه برای انجام پژوهش‌های کاربردی، قرار گرفتن در مرزهای دانش و همگام شدن با تحولات صنعتی روز دنیا نیاز به ایجاد رشته‌های جدید بین رشته‌ای خصوصا در مقاطع تحصیلات تکمیلی است. بدون شک برای نیل به اهداف تعریف شده در سند چشم انداز ملی تولید علم و رسیدن به خودکفایی نیاز به تربیت نیروهای متخصص و متعهد با پشتوانه علمی در زمینه علوم و فنون نوین که از ترکیب رشته‌های علوم پایه و مهندسی حاصل می‌شود است. دانشکده فن‌آوری‌های برتر با توجه به مصوبه شورای عالی گسترش وزارت علوم در جلسه مورخ 31/1/87 شامل گروه انرژی‌های نو، گروه پرتابه‌ها، گروه فناوری‌های نوین در مهندسی عمران و معماری و همچنین گروه زیست محاسباتی می‌باشد.

bulletپیام رئیس دانشکده

فن‌آوری‌هایی جدید و نوین دارای ماهیت بین رشته‌ای می‌باشند و ایجاد و گسترش آنها نیازمند همکاری مجموعه‌ای از علوم و فن‌آوری‌هایی مختلف می‌باشند که در قالب رشته‌های کلاسیک و موجود نمی‌گنجند. با توجه به نوپا بودن این رشته‌ها در دنیا هر کشوری که هم اکنون به این جریان علمی و فناوری متصل شود می‌تواند به پیشتازی در آینده امیدوارتر باشد. با کمال مسرت با توجه به تاکیدات اسناد بالادستی و هم چنین برنامه چشم‌انداز کشور دستیابی به این علوم و فن‌آوری‌های از الزامات برنامه کلی پیشرفت کشور می‌باشد.
هدف از ایجاد دانشکده فن‌آوری‌های برتر در دانشگاه تربیت مدرس ایجاد رشته‌های مرتبط با فناوری‌های راهبردی برای همگرایی و هم‌افزایی فعالیت‌های علمی بین رشته‌ای در دانشگاه می‌باشد. تشخیص، برنامه‌ریزی، هدایت و نظارت بر رشته‌ها و پروژه‌های بین رشته‌ای، بهره‌گیری از توان نخبگان و اندیشمندان دانشگاه و صنعت برای برنامه‌ریزی كلان ملی، توسعه و انتشار فناوری، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و هدایت در خصوص ایجاد زیر ساخت‌ها از دیگر اهداف دانشکده فن‌آوری‌های برتر می‌باشد. توسعه همكاری‌ها و ارتباط‌های مفید و با ارزش در داخل و خارج كشور به منظور ایجاد ارزش و اعتبار برای دانشگاه و همکاران آن از پایه‌های دستیابی به موفقیت در دانشكده و رسیدن به اهداف راهبردی و عملیاتی دانشگاه تربیت مدرس است.
کلام آخر اینکه دانشکده فن‌آوری‌های برتر دانشگاه به عنوان یک مرکز همکاری بین رشته‌ها و دانشکده‌های مختلف خواهد بود که بتوانند ایده‌ها و تفکرات خود را در قالب جدید به ظهور برسانند.


bulletساختار سازمانی

bulletآمار و اطلاعات